AYINA GÖRE OYUN VE OYUNCAK ÖNERİLERİ

0 - 6 Ay Arası

  Yumuşak sağlıklı silikon yada benzeri dişlik şeklinde oyuncaklar ile bebeğiniz dişlerini kaşıyarak keyifli zaman geçirebilir. Ses çıkaran çıngıraklı oyuncaklar,   Oyun halıları, müzikli dönenceler,   bebeklerin keyifli zaman geçirirken, el, göz ve vücut koordinasyonunu sağlayabileceği oyuncaklardandır. 3. Ayından sonra zeka kartlarını da oyunlarınıza dahil edebilirsiniz. 

6 - 12 Ay Arası

6. Ayından sonra artık bebeklerimiz pek çok şeyin farkında olmaya başlıyorlar. Renkler, sesler, materyal çeşitleri ilgisini çekmeye başlıyor. Bu nedenle de oyuncak seçiminizi yaparken eğitici öğretici olanları tercih etmekte yarar görüyorum. Mesela eğitici müzikli masalar, cinsiyetine göre arabalar yada bebekler, üflemeli oyuncaklar, kuklalar ile de pek çok şeyi bebeğinize yaptırabilirsiniz.  Yine bu dönemde mutfak araç gereçleri bebeğinizin ilgisini çekecektir, plastik yada hafif ahşap kaseleri bir tahta kaşık eşliğinde eline vererek davul çalmasını kendince müzik yapmasını sağlayabilirsiniz:) Bu arada bebeğiniz emeklemeye başladıktan sonra yürüteç kullanabilirsiniz, yürüteç konusunda endişeli olabilirsiniz ben de çok araştırıp soruşturmuştum, sonrasında ise 15 dk dan fazla üzerinde oturmadığı müddetçe faydalı olduğuna kanaat getirdim. Ve parklar bebeğinizin kesinlikle 6.aydan sonra özellikle salıncağa alıştırmanızı tavsiye ederim zira sonradan salıncaktan çoğunlukla korkuyorlar.  Ve yine zeka kartları diyeceğim; Bu Ne ? Elma, Bu Ne ? Ağaç, Bu Ne ? Araba... Emin olun bebeinizin kelime haznesinin konuşmaya başladığında ne kadar geniş olduğunu ve nasıl akıcı konuşmaya başladığını göreceksiniz.

12 - 24 Ay Arası

Eveeet, artık bebeğiniz yavaş yavaş konuşmaya ve yürümeye başlamıştır ya da çok az kalmıştır :) Yaşasın bol hareketli günler sizi bekliyor. Annelerin  (bir çok kişi hemen versede benim gibi hamilelikte aşırı kilo alıp veremeyenler için :) ) bu dönemde en çok doğum kilolarını verdiklerini düşünüyorum. Bebebğinizin öğrenme keşfetme dönemini dolu dolu geçirmesini istiyorsanız bol bol çeşitli materyaller ile oynamasını sağlayın, mesela kum, su, çakıl taşı, hamur, yumuşak plastik, kumaş vb. farklı dokuları hissetmesini sağlayın. Artık cinsiyetine göre çeşitli oyuncaklar bulabilirsiniz bebek çeşitleri araba çeşitleri ancak yap-boz a başlamayı da unutmayın. ikili yapbozlardan başlayıp bebeğiniz öğrendikçe 3'lü 4'lü şeklinde devam edebilirsiniz. Oyun hamurları ile bebeğinizin hayal dünyasını geliştirirken siz de içinizdeki sanatçıyı keşfedin :) El koordinasyonunu geliştirmek için ipe boncuk dizin, delikli bir süzgeci ters çevirerek deliklerinden çubuk makarna sokmasını izleyin. Pedalsız bisikletlere binmeye başlayabilir, legolarla kuleler yapmaya bayılabilir, çoraplarını ellerine geçirerek kukla yapabilirsiniz... Daha neler neler...Ev aktiviteleri için ayrıca Youtube kanalımı takip ederek online oyun evime katılabilirsiniz. 

RengarenKids;

 https://www.youtube.com/channel/UCx-h9-cFtjAQ-MI5yJr8FNA/videos 

WWW.RENGARENKIDS.COM